Katedra Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Działalność statutowa:
- Wpływ premedykacji melatoniną i klonidyną na parametry farmakokinetyczne i farmakodynamiczne propofolu.
- Wpływ wentylacji wysokimi częstotliwościami na PK/Pd propofolu podczas znieczulenia całkowicie dożylnego.
- Wpływ choroby podstawowej na stan odżywienia pacjenta.
- Ocena przydatności monitorowania hemodynamicznego metodą PICCO u pacjentów pediatrycznych, poddanych dużym zabiegom chirurgicznym w okresie śródoperacyjnym i pooperacyjnym.
- Ocena zastosowania pomiarów wartości regionalnej saturacji mózgowej oraz trzewnej w grupie pacjentów pediatrycznych ze szczególnym uwzględnieniem noworodków w opiece okołooperacyjnej.
- Wpływ anestetycznych leków wziewnych i dożylnych na zmiany zachodzące na poziomie mikrokrążenia błony śluzowej żołądka jako odzwierciedlenie zmian zachodzących w krążeniu trzewnym oceniane za pomocą tonometrii podczas operacji w nadbrzuszu z zastosowaniu dwutlenkowej odmy otrzewnowej.
Badania własne:
- Porównanie pracy oddychania i innych parametrów wentylacyjnych w różnych systemach wentylacji CPAP i z rurką T w trakcie odzwyczajania od respiratora.
- Wpływ przetaczania krwinek czerwonych na poziom kapilarnego ciśnienia efektywnego w płucach.
- Zaburzenia metabolizmu tlenowego powodowane mechanizmem reperfuzyjnym u pacjentów leczonych operacyjnie z powodu zwężenia bądź niedrożności aortalno-biodrowej.
- Leczenie nadczynności przytarczyc za pomocą przezskórnych podań kalcitriolu do gruczołu u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek.
Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Od 1988 roku dzięki staraniom pracowników Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii działa Kujawsko-Pomorski Oddział Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.