Katedra Chirurgii Naczyniowej i Angiologii

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza
ul. Curie Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz
tel.: +48 52 585 40 40
e-mail: sekretariat.chirnacz@jurasza.pl
e-mail: kikchirnacz@cm.umk.pl

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy

Aktualności

W ramach działalności Studenckiego Koła Naukowego (SKN) przy Katedrze i Klinice Chirurgii Naczyniowej i Angiologii dnia 5 grudnia 2024 roku w Szpitalu im. dr. A. Jurasza odbyły się warsztaty z szycia chirurgicznego dla początkujących. Warsztaty przeprowadzono we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland oraz Studenckim Towarzystwem Naukowym, a poprowadził je gościnnie przewodniczący Koła Neurochirurgii przy Szpitalu Wojskowym Maksymilian Kędzia, wspólnie z Halyną Berkytą (przewodnicząca Koła) i Aleksandrą Wilczyńską.

Prawie 60 osób miało możliwość praktycznego ćwiczenia trzymania narzędzi chirurgicznych, zakładania szwów węzełkowych pojedynczych, materacowych pionowych, a także wiązania węzłów pojedynczych i podwójnych. Ze względu na ogromne zainteresowanie wydarzeniem, planowana jest kontynuacja cyklu warsztatów. Stopniowo zwiększany będzie poziom zaawansowania oraz rozszerzany zakres nauczanych umiejętności. Opiekunami SKN są doktor Krzysztof Kwaśniewski i profesor Arkadiusz Migdalski.

 

W dniu 27 listopada 2023 r. w naszym szpitalu odbyła się polska edycja międzynarodowej akcji „Światowy Tydzień Świadomości Stopy Cukrzycowej”. We współpracy z Polskim Towarzystwem Leczenia Ran, nasza Klinika wzięła udział w badaniach profilaktycznych chorych z cukrzycą w ramach „D-Foot Awareness Week 2023”. Takie badania organizowane są co roku na całym świecie. W polskiej edycji wzięło udział kilkadziesiąt ośrodków z różnych rejonów kraju.

W naszej Poradni dr Paweł Wierzchowski wraz z mgr Dorotą Gapińską przebadali około 20 chorych z cukrzycą, dotychczas nie leczonych z powodu zespołu stopy cukrzycowej. U niemal 90% chorych wykryto odchylenia, które wymagały wzmożonego nadzoru nad tą grupą pacjentów a jeden chory wymagał natychmiastowej pomocy. Dowodzi to wprost z jak poważnym problemem mamy do czynienia. Regularne badania i odpowiednia edukacja pacjentów i ich rodzin jest w tym zakresie niezmiernie istotna.