Działalność kliniczna
Klinika Transplantologii i Chirurgii Ogólnej liczy 22 łóżka. Zapewnia chorym komfortowe warunki pobytu i leczenia, 2 i 3 łóżkowe sale chorych z łazienkami. Dzięki centralnie położonemu punktowi pielęgniarskiemu możliwy jest stały nadzór nad stanem chorych oraz doskonały kontakt pomiędzy chorymi a pielęgniarką dyżurną. Na terenie Kliniki znajduje się gabinet badań USG dla pacjentów Kliniki i Poradni Transplantacyjnej.
Klinika jest jedynym w regionie i jednym z 21 polskich ośrodków transplantacyjnych przeszczepiających nerki. Dotychczas (w latach 2000-2020) w bydgoskim ośrodku wykonano 1262 przeszczepienia nerek, w tym 32 pobranych od dawców żywych (metodą klasyczną i laparoskopowo we współpracy pierwotnie z Oddziałem Urologii Laparoskopowej, Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr J. Biziela w Bydgoszczy, zaś od 5 lat dzięki współpracy z Kliniką Urologii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza). Pierwsze przeszczepienie nerki pobranej od dawcy zmarłego wykonano 6 maja 2000 roku o godz. 18:59. Cztery dni później dokonano pobrania i przeszczepienia nerki od dawcy żywego – siostra oddała nerkę bratu. W 2016 roku wykonano pierwsze w regionie i drugie w Polsce krzyżowe przeszczepienie nerek od żywych dawców niespokrewnionych w ramach Programu Wymiany Par. Zespół Kliniki za wykonanie tych zabiegów został uhonorowany wyróżnieniem Marszałka Województwa kujawsko-pomorskiego za rok 2016
w kategorii Ochrona Zdrowia. W 2017 roku wykonano kolejne krzyżowe przeszczepienie nerek we współpracy z ośrodkiem transplantacyjnym we Wrocławiu. W bydgoskim ośrodku wykonano dwa przeszczepienia krzyżowe spośród sześciu przeprowadzonych dotychczas w Polsce. W tym samym roku pracownicy Kliniki uczestniczyli w pierwszym w województwie przeszczepieniu wątroby w ramach programu transplantacyjnego realizowanego w Klinice Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy.
Równolegle z programem transplantacji nerek, obejmującym kwalifikację potencjalnych dawców
i biorców nerek (we współpracy z ośrodkami nefrologicznymi w regionie), zabiegi pobrania
i transplantacji oraz opiekę szpitalną i ambulatoryjną nad chorymi po transplantacji i żywymi dawcami nerek, Klinika realizuje świadczenia diagnostyczne i lecznicze z zakresu chirurgii ogólnej. Przykliniczna Poradnia Transplantacyjna udziela porad ok. 750 pacjentom po przeszczepieniu narządów. Wysokospecjalistyczną realizację świadczeń zapewnia multidyscyplinarny zespół transplantacyjny: lekarze specjaliści z zakresu transplantologii klinicznej, chirurgii ogólnej, nefrologii, chorób wewnętrznych, hipertensjologii i kardiochirurgii, personel pielęgniarski wyspecjalizowany
w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, zachowawczego i onkologicznego, koordynator transplantacyjny, psycholog kliniczny, sanitariusz i sekretarki medyczne.
W latach 2000-2020 w Klinice hospitalizowano 16 239 pacjentów.