Katedra Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza
ul. Curie Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz
tel.: +48 52 585 47 10
e-mail: orlamb@cm.umk.pl

obrazek nr 1

Otochirurgia

 

W Klinice Otolaryngologii CM UMK wykonuje się zaawansowane zabiegi pozwalające na efektywne leczenie chorób ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Trafiające przypadki wymagają dokładnej diagnostyki audiologicznej i neurootologicznej oraz w większości przypadków również badań obrazowych w postaci tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego ucha i struktur z nim związanych.

Pierwszą grupę operowanych w klinice pacjentów stanowią przypadki z suchą perforacją błony bębenkowej.

Pacjenci z uporczywymi wyciekami z ucha i niedosłuchem to druga grupa chorych.

INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PACJENTA

Pacjenci do operacji przewlekłego zapalenia ucha przyjmowani są poprzez przykliniczne ambulatorium laryngologiczne. Po zapoznaniu się z ciężkością procesu chorobowego podlegają kwalifikacji do odpowiedniego programu przygotowawczego i mają wyznaczony termin leczenia. W dniu przyjęcia, bądź w dniu następnym wykonujemy zabieg w znieczuleniu ogólnym. Czas pobytu w Klinice to maksymalnie okres 3 dni. Po zabiegu pacjenci są kontrolowani przez lekarzy Kliniki regularnie w oparciu o indywidualne potrzeby przez okres od 3 do 6 miesięcy. W okresie pooperacyjnym kontrolujemy prawidłowość procesu gojenia, celem uzyskania jak najlepszego efektu.

Leczenie otosklerozy

Pacjenci z podejrzeniem otosklerozy sa operowani w Klinice w 01 dobie po przyjęciu. Całkowity czas pobytu w szpitalu wynosi 03 doby. Po zabiegu chorzy sa proszeni przez okres 24 godzin o unikanie wysiłku fizycznego celem prawidłowego wgajania protezy zastępującej strzemiączko.

Leczenie operacyjne kieszonek retrakcyjnych – zrostowe zapalenie ucha środkowego

Leczenie operacyjnej przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha środkowego

Leczenie powikłań wewnątrzskroniowych i wewnątrzczaszkowych przewlekłego i ostrego zapalenia ucha środkowego.

  • Zapalenie wyrostka sutkowatego
  • Zapalenie piramidy kości skroniowej jest związane z zajęciem przez stan zapalny przestrzeni powietrznych kości skroniowych..
  • Niedowład i porażenie nerwu twarzowego.
  • Przetoka perylimfatyczna w przebiegu przewlekłego zapalenia ucha środkowego przy współistnieniu perlaka.
  • Zapalenie błędnika.

Leczenie wad rozwojowych ucha zewnętrznego i środkowego

Leczenie choroby Meniera

Charakteryzuje się występowaniem napadowych zawrotów głowy, szumem usznym i postępującym niedosłuchem odbiorczym zajętego ucha. Przyczyna choroby wciąż jest niezbadana, a jej wynikiem jest nieprawidłowe krążenie płynów ucha wewnętrznego. W większości przypadków dobrą kontrolę objawów uzyskuje się poprzez leczenie zachowawcze. W wybranych szczególnie opornych przypadkach można zastosować leczenie chirurgiczne mające na celu ułatwienie krążenia śródchłonki. Operacja ta – tzw. drenaż worka śródchłonki może przynieść znaczne uśmierzenie dolegliwości.

Implanty z wykorzystaniem ucha środkowego