Katedra Psychiatrii
Kierownik Katedry: dr hab. Wiktor Dróżdż, prof. UMK
Bazę dydaktyczną i kliniczną Katedry Psychiatrii stanowi:
- Klinika Psychiatrii – w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy (zał. 1977 r.)
kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii: p.o kierownika dr hab. n. med. Wiktor Dróżdż, prof. UMK - Centrum Medyczne Gizińscy w Bydgoszczy, ul. Leśna 9
W Katedrze Psychiatrii odbywa się wieloetapowe kształcenie studentów kierunku lekarskiego i w ograniczonym zakresie innych kierunków Collegium Medicum oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
W jednostce prowadzone są studia doktoranckie w zakresie nauk medycznych (specjalność: medycyna lub biologia medyczna).
Kształcenie medyczne studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w jednostce przebiega w formie stacjonarnej i niestacjonarnej, w wykładowym języku polskim oraz w języku angielskim – dla studentów z English Division oraz realizujących programu wymiany Erasmus.
W Katedrze Psychiatrii realizowane jest także szkolenie podyplomowe lekarzy szkolących się w dziedzinie psychiatrii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży, a także szkolenie rezydentów w ramach staży kierunkowych w ramach innych specjalizacji lekarskich.
W Oddziale Zaburzeń Lękowych i Afektywnych odbywają się akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne staże psychoterapeutyczne w ramach szkoleń prowadzonych przez certyfikowane ośrodki.
Katedra Psychiatrii współpracuje z organizacjami pozarządowymi wspierającymi psychiatrię i osoby z zaburzeniami psychicznymi, tj. z Fundacją Rozwoju Psychiatrii Regionu Kujawsko-Pomorskiego im. dr. Józefa Bednarza.
Przy Katedrze zlokalizowana jest siedziba Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (Przewodniczący: dr n. med. Wojciech Kosmowski, wiceprzewodniczący: prof. dr hab. Aleksander Araszkiewicz, sekretarz: lek. Lech Giziński)
Oddział Kujawsko-Pomorski | Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. (psychiatria.org.pl)
Katedra jest jedynym w województwie kujawsko-pomorskim ośrodkiem realizującym w swoim centrum klinicznym (Klinice Psychiatrii SU nr 1 w Bydgoszczy) terapię elektrowstrząsową (EW) dla pacjentów z ciężkim przebiegiem zaburzeń ze spektrum schizofrenii oraz zaburzeń nastroju.
Od marca 2023 r. w Klinice Psychiatrii SU nr 1 w Bydgoszczy funkcjonuje pierwsze w mieście Centrum Zdrowia Psychicznego, powołane w ramach programu pilotażowego Ministerstwa Zdrowia, oferujące kompleksową opiekę w zakresie ochrony zdrowia psychicznego dorosłym mieszkańcom miasta oraz trzech sąsiednich gmin (czp.jurasza.pl). Ponadto w skład bazy klinicznej wchodzą Oddział Leczenia Uzależnień, Oddział Zaburzeń Lękowych i Afektywnych, Oddział Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży, Oddział Dzienny Rehabilitacji Psychiatrycznej dla Dzieci i Młodzieży, a także zespół poradni psychiatrycznych.