Katedra Psychiatrii

Szpital Uniwersytecki nr 1 w Bydgoszczy
ul. M. Curie Skłodowskiej 9
85-094 Bydgoszcz
tel.: +48 52 585 42 60
tel.: +48 52 585 40 39
tel./fax: +48 52 585 37 66
e-mail: kikpsych@cm.umk.pl

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne

Opis działalności dydaktycznej

Bazę dydaktyczną i kliniczą Katedry Psychiatrii stanowi:

  • Klinika Psychiatrii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy (zał. 1977 r.)
    kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii: prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz 
  • Szpital Psychiatryczny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu (dawn. Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Psychiatrycznego)
    II Klinika Psychiatrii
    kierownik: dr hab. n. med. Wiktor Dróżdż, prof. UMK
    Oddział Kliniczny VI Psychiatrii
    kierownik: dr n. med. Mirosław Dąbkowski

W Katedrze Psychiatrii odbywa się wieloetapowe kształcenie studentów medycyny, a poprzez zajęcia ogólnouczelniane także innych kierunków Collegium Medicum oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
W przeszłości Katedra gościła studentów kierunków Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK: pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego i fizjoterapii.

W jednostce prowadzone są studia doktoranckie w zakresie nauk medycznych (specjalność: medycyna lub biologia medyczna).

W Katedrze realizowane są także zajęcia fakultatywne oraz ogólnouniwersyteckie.

Pracownicy Katedry Psychiatrii CM UMK upowszechniają wiedzę z zakresu zdrowia psychicznego dla studentów innych bydgoskich uczelni wyższych, m.in. na kierunkach psychologia, pedagogika, resocjalizacja oraz teologia.

Kształcenie medyczne studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w jednostce przebiega w formie stacjonarnej i niestacjonarnej, w wykładowym języku polskim oraz w języku angielskim dla studentów z English Division i studentów z programu wymiany Erasmus.

W Katedrze Psychiatrii proces dydaktyczny prowadzony jest metodami tradycyjnymi – (w Uniwersyteckiem Centrum Klinicznym SU nr 1 – Klinika Psychiatrii w Bydgoszczy oraz oddziałach kliniczych WSZ w Toruniu), jak również z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość (e-learning) przy użyciu platformy Moodle UMK, MS Office 365 CM UMK i innych aplikacji i platform komunikacyjnych, zapoznając z uwarunkowaniami stosowania technik telemedycznych w psychiatrii i psychoterapii (telepsychiatria). W ramach nauczania praktycznego, zgodnie z najnowszymi trendami rozwoju opieki psychiatrycznej, studenci poznają także charakterystykę pracę zespołu leczenia środowiskowego (domowego).

https://moodle.umk.pl/WLek/course/index.php?categoryid=7

Zajęcia w Katedrze Psychiatrii realizowane są w następujących jednostkach strukturalnych:

W Klinice Psychiatrii SU nr 1 w Bydgoszczy

Oddział Psychiatryczny

Ośrodek Leczenia Zaburzeń Psychicznych, Lękowych i Afektywnych:

  • Oddział Zaburzeń Lękowych i Afektywnych
  • II Oddział Psychiatryczny

Oddział Leczenia Uzależnień od Alkoholu

Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

Oddział Dzienny Psychiatryczny

Oddział Dzienny Zaburzeń Lękowych i Afektywnych

Oddział Dzienny Rehabilitacji Psychiatrycznej dla Dzieci i Młodzieży

Zespół Przyklinicznych Poradni Zdrowia Psychicznego
• Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych
• Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

• Poradnia Psychologiczna
• Poradnia Leczenia Uzależnień

Zespół Leczenia Środowiskowego

Psychiatryczna Izba Przyjęć

W Szpitalu Psychiatrycznym WSZ w Toruniu

II Klinika Psychiatrii

VI Oddział Kliniczny Psychiatrii Młodzieżowej

Jednostka prowadzi zajęcia ze studentami Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK z kierunku lekarskiego (polsko- i anglojęzycznych) w ramach następujących przedmiotów:

I rok
Psychologia lekarska

II rok
Psychologia lekarska
Psychologia stresu
Przeżycia i zachowania człowieka wobec choroby

III rok
Wybrane choroby psychiczne i uzależnienia jako choroby cywilizacyjne

IV rok
Psychiatria
Problemy psychiatryczne współczesnego człowieka – zajęcia rozszerzone

VI roku (w ramach nauczania praktycznego)
Psychiatria
Psychiatria – specjalność wybrana

Oferta zajęć fakultatywnych:

Zajęcia fakultatywne – Zdrowie psychiczne a duchowość

Zajęcia fakultatywne – Duchowość a psychiatria (Spirituality and psychiatry) – ED
Zajęcia fakultatywne – Seksuologia Praktyczna

Zajęcia fakultatywne – Wprowadzenie do psychoterapii poznawczo-behawioralnej

Zajęcia fakultatywne – Latina ab ovo: Łacina z elementami greki dla studentów medycyny
Zajęcia fakultatywne – przygotowanie do LEK-u: psychiatria

Oferta zajęć ogólnouniwersyteckich:

Diagnozy medyczne – standardy krajowe i międzynarodowe (m.in. ICD-10, ICD-11, DSM-IV, DSM-5)

Medical diagnoses

W Katedrze Psychiatrii realizowane jest także szkolenie podyplomowe lekarzy oraz szkolenie rezydentów w ramach staży specjalizacyjnych.

Jesteśmy placówkami szkolącymi dla lekarzy rezydentów podejmujących szkolenie specjalizacyjne w zakresie psychiatrii oraz w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Klinika Psychiatrii w Bydgoszczy jest wiodącym w województwie kujawsko-pomorskim akredytowanym przez Ministra Zdrowia ośrodkiem szkolenia specjalistycznego z psychiatrii, a od niedawna także psychiatrii dziecięco-młodzieżowej oraz jedynym ośrodkiem akredytowanym do szkolenia specjalizacyjnego z psychologii klinicznej. Szpital Psychiatryczny WSZ w Toruniu realizuje szkolenie lekarzy specjalizujących się w psychiatrii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży.

Oddział Zaburzeń Lękowych i Afektywnych współuczestniczy w kształceniu psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (ośrodek certyfikowany).

Przy Katedrze funkcjonuje zespół biegłych sądowych prowadzących opiniowanie w sprawach karnych i cywilnych: wykonujemy badania sądowo-psychiatryczne, sądowo-psychologiczne, sądowo-seksuologiczne.

Na bazie Szpitala Psychiatrycznego WSZ w Toruniu od 2018 roku funkcjonuje Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych mieszkańców Torunia.

Klinika Psychiatrii SU nr 1 w Bydgoszczy także przystąpiła do programu pilotażowego CZP – oczekuje na uruchomienie Centrum zapewniającego opiekę psychiatryczną dla mieszkańców Bydgoszczy, zgodnie z założeniami Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Kolejne wyzwania to zmiany wynikające z reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz leczenia uzależnień.

Katedra Psychiatrii prowadzi badania naukowe dotyczące zaburzeń psychicznych oraz czynności mózgu człowieka w stanie zdrowia i choroby w ścisłej współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK w Toruniu.

Prowadzona jest stała partnerska współpraca z Westfalskim Centrum Psychiatrii i Psychoterapii w Paderborn (Niemcy) oraz współpraca naukowa z ośrodkami krajowymi: Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Instytutem Socjologii oraz Katedrą Biologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zakładem Genetyki Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Zakładem Neuropsychiatrii Klinicznej Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W Klinice Psychiatrii w Bydgoszczy prężnie działa Studenckie Psychiatryczne Koło Naukowe (opiekun naukowy: dr n. med. Michał Danek) oraz Koło Naukowe Psychiatrii i Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży (opiekun naukowy: dr n. med. Małgorzata Dąbkowska).

Katedra współpracuje z organizacjami pozarządowymi wspierającymi psychiatrię i osoby z zaburzeniami psychicznymi, tj. z Fundacją Rozwoju Psychiatrii Regionu Kujawsko-Pomorskiego oraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu Osób z Zaburzeniami Psychicznymi “Most”.

 

Katedra Psychiatrii od lat podejmuje działania w zakresie popularyzacji wiedzy o zdrowiu oraz zaburzeniach psychicznych, uczestnicząc m.in. w festiwalach nauki tj. Medyczna Środa, Medicalia, Bydgoski Festiwal Nauki.

Przy Katedrze zlokalizowana jest siedziba Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (Przewodniczący: dr n. med. Wojciech Kosmowski, wiceprzewodniczący: prof. dr hab. Aleksander Araszkiewicz, sekretarz: lek. Lech Giziński)

Oddział Kujawsko-Pomorski | Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. (psychiatria.org.pl)

W Katedrze Psychiatrii cyklicznie, naprzemiennie w Bydgoszczy i Toruniu, na jesieni organizowane jest KUJAWSKO-POMORSKIE FORUM PSYCHIATRII ŚRODOWISKOWEJ.

We współpracy z jednostką powołano Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego UMK.

 

Przy Katedrze Psychiatrii działa Komisja Lekarska do orzekania w sprawach urlopów zdrowotnych i zwolnień z udziału w obowiązkowych zajęciach wychowania fizycznego ze względów zdrowotnych dla studentów kierunków studiów prowadzonych w Collegium Medicum w Bydgoszczy (Przewodniczący: lek. Przemysław Grudzka, członek: dr n. med. Michał Danek)

Członkowie Zespołu Katedry wchodzą w skład następujących Komisji i Gremiów Wydziału oraz Uniwersytetu:

Rada Dyscypliny Nauki Medyczne
lek. Przemysław Grudzka – członek

Wydziałowa Komisja ds. Przeciwdziałania Problemom Molestowania Seksualnego, Mobbingu i Dyskryminacji
prof. dr hab. Aleksander Araszkiewicz – przewodniczący
mgr mec. January Gralik – członek

Wydziałowa Komisja ds. Przeciwdziałania Problemom Molestowania Seksualnego, Mobbingu i Dyskryminacji – Wydział Lekarski – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (umk.pl)

Wydziałowa Komisja ds. nostryfikacji
dr hab. Małgorzata Wiłkość-Dębczyńska – członek
dr hab. Wiktor Dróżdż, prof. UMK – członek
Wydziałowa Komisja ds. nostryfikacji – Wydział Lekarski – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (umk.pl)

Wydziałowa Komisja ws. postępowania o nadanie stopnia doktora i doktora habilitowanego – nauki kliniczne
dr hab. Wiktor Dróżdż, prof. UMK
Wydziałowa Komisja ws. postępowania o nadanie stopnia doktora i doktora habilitowanego – nauki kliniczne – Wydział Lekarski – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (umk.pl)