
O donacji i transplantacji w Bydgoszczy. Podczas Forum Młodych – BO NOWE JEST NADZIEJĄ z osobami po przeszczepieniu – dawcami i biorcami, lekarzami i koordynatorami transplantacyjnymi spotkała się młodzież z województwa kujawsko – pomorskiego. Forum uświetniło 25-rocznicę pierwszego przeszczepienia nerki w Szpitalu Uniwersyteckim im. Antoniego Jurasza.
W bydgoskiej hali "Immobile-Łuczniczka" odbyła się piąta edycja Forum Młodych - BO NOWE JEST NADZIEJĄ poświęconego donacji i transplantacji narządów. Z młodzieżą 61 szkół ponadpodstawowych województwa kujawsko-pomorskiego spotkali się lekarze, koordynatorzy transplantacyjni oraz osoby, które dzięki przeszczepieniu dostały drugie życie. Gościem specjalnym był Przemysław Saleta, który sam jest dawcą rodzinnym – przed 18 laty oddał nerkę córce Nicole. Do Bydgoszczy oprócz uczniów miejscowych szkół przyjechała młodzież z Torunia, Brodnicy, Kruszwicy, Grudziądza, Radziejowa, Lubaszcza, Solca Kujawskiego, Inowrocławia, Nakła nad Notecią, Chełmna i Gniewkowa.
Po raz kolejny przekonaliśmy się, że warto organizować takie wydarzenia. 3500 młodych ludzi na widowni robi wrażenie. Młodzież chce słuchać, chce dowiedzieć się jak najwięcej, to jest dla nas najlepszy napęd do działania – mówi Arkadiusz Pilarz – dyrektor Forum Młodych – BO NOWE JEST NADZIEJĄ w Bydgoszczy.
Podobne wydarzenia odbyły się już w Gdańsku, Szczecinie, Katowicach i Warszawie. Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego mówił, że ma informacje z tamtych miast, że spotkania te zostawiły ślad w sercach młodych uczestników. - Transplantacja zmienia nie tylko życie biorcy, ale także dawcy, jeśli to żywa osoba dzieli się cząstką siebie. Nasz region w dziedzinie transplantologii ma się czym pochwalić, mamy dobry ośrodek ze świetnymi lekarzami. Cieszę się, że coraz więcej placówek decyduje się na udział w tym wyzwaniu, kolejne szpitale podejmują się pobierania narządów od zmarłych dawców — dodawał Piotr Całbecki.
Iwona Waszkiewicz, wiceprezydentka Bydgoszczy jest pewna, że takie spotkania mają realny wpływ na wybory, jakich dokonują potem młodzi ludzi. - Bardzo przekonujące są zwłaszcza historie osób, które zostały żywymi dawcami lub żyją dzięki transplantacji - mówiła Iwona Waszkiewicz.
O tym, że takie spotkania są ważne, mówili także młodzi uczestnicy oraz towarzyszący im nauczyciele. Kamila Marchlewicz uczy biologii w 9. Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy. - Należy edukować młodych ludzi teraz, to nie jest rzecz, którą można odkładać na później - przekonywała. Dla mnie najważniejszym momentem było wejście na scenę osób po przeszczepieniu, to że są tyle lat po przeszczepie i funkcjonują normalnie – dodała Helena Ostrowska – uczennica bydgoskiej dziewiątki.
Prof. Maciej Słupski to kierownik Katedry Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Wątroby i Chirurgii Transplantacyjnej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. W ośrodku od 2017 roku wykonuje się transplantacje wątroby. Do pierwszego przeszczepienia wątroby bydgoscy lekarze przygotowywali się ponad trzy lata. Trzeba było spełnić wiele wymogów formalnych i uzyskać akceptację Krajowej Rady Transplantacyjnej, konieczna była też akredytacja Ministerstwa Zdrowia oraz szkolenia lekarzy i personelu. Prof. Słupski zdobywał też doświadczenie m.in. we Francji. - Bardzo się cieszę, widząc tutaj tak wielu młodych ludzi — transplantolog nie krył radości.
Joanna Gracz była pierwszą osobą, której prof. Słupski przeszczepił wątrobę. Nie ma dnia, żebym nie była wdzięczna za dar, który otrzymałam – mówiła za sceny szczęśliwa mama 6 - miesięcznego Wojtusia.
Bydgoszcz to także ośrodek, w którym wykonuje się transplantacje nerek. Prof. Zbigniew Włodarczyk, kierownik Katedry Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum w Bydgoszczy przypominał, że wszystko zaczęło się pod koniec lat 90. - Pracowałem wtedy w ośrodku poznańskim. Prof. Jan Domaniewski, ówczesny rektor Akademii Medycznej w Bydgoszczy zaproponował mi pracę przy tworzeniu ośrodka przeszczepiającego nerki. Oddano na ten cel nawet skrzydło bydgoskiego szpitala. Wszystko się sprawnie udało zorganizować, pierwsza transplantacja odbyła się tutaj już wiosną 2000 roku - wspominał prof. Włodarczyk.
Prof. Włodarczyk mówił, że to udział w takim wydarzeniu, jak FORUM MŁODYCH, to bardzo duże przeżycie. - Do młodzieży czasem trudno trafić, ale wiem, że nam się to udało. Pokazaliśmy prawdziwe emocje żywych pacjentów - mówił prof. Zbigniew Włodarczyk.
www. transplantologia.info